Truman Capote: Hidegvérrel

In Cold Blood

Nagyon sokszor gondolkodtam a könyv olvasásakor, hogy mik azok a tények. Capote tényregényként hivatkozott művére, tehát ilyen szempontból is fontos lehet a kérdés. A szerző azt kívánta ezzel a kifejezéssel hangsúlyozni, hogy a lehető leghűbb átadására törekedett a történteknek, minden, amit lejegyzett, megfelel a valóságnak. 

Ugyanakkor valószínűleg megjelent egy részletesebb újságcikk is a maga korában az esetről, miért nem volt az elég? Miért volt lényeges egy hosszú háttérinformációkkal megtöltött regényt publikálni az esetről? 

Azt gondolom, az egyik ilyen ok az lehetett, hogy sokáig nem tudták, miért történt, ami történt. Talán ez a legfontosabb kérdés, ami ilyenkor az ember eszébe jut és ha ez valamilyen szinten értelmezhető indok, akkor könnyebben belenyugszunk a történtekbe. Hiszen ismerni akarjuk a világ működését és tudni akarjuk, velünk is megtörténhet-e hasonló és hogyan tehetünk ellene.

A másik tényező pedig lehet az, hogy ezt az esetet egyszerűen nem adta vissza az a mondat, amibe mégis össze lehet foglalni, ha tényleg nagyon a tényekre törekszünk: "A mindenki által kedvelt család négy tagját végezte ki két tettes nagyobb összeg reményében." Tehát volt elég fogás a történeten a nyomozás eredményeinek köszönhetően, hogy egy egész regény megírható legyen belőle, és mégsem teljesen egyértelmű minden még azután sem, hogy a miértre már választ kapunk az elkövetőktől. 

Mik hát a tények? Tény például, hogy semelyik gyilkost nem nyilvánították beszámíthatatlannak. Ez elég is lehetne, nem? Viszont tény az is, hogy a korának Amerikájában az egyik legelismertebb kriminálpszichológiai szaktekintély szeretett volna további szakvéleményt is adni, de akkor még ez nem volt kötelező része az eljárásnak, így ezt elutasították. És vajon ténynek számít-e az áldozatok környezetének véleménye, benyomásai? A félelem, amit átéltek, amikor biztonságosnak vélt életük falai egy pillanat alatt omlottak össze hangos robbanással végérvényesen? Tény, hogy milyen körülmények között nevelkedett a két gyilkos és milyen jellemváltozásokon mentek keresztül különböző élmények vagy történések hatására? Tény-e vajon, hogy hogyan éltek a halálsoron 5 évig, hogy mivel foglalkoztak és kikkel kerültek kapcsolatba? Ez már talán nehezebb kérdés. De lehet, hogy tény lehet bármi, ami valóban megtörtént és az igazságnak leginkább megfelelően került lejegyzésre, és egy kicsit is a témához kapcsolódhat. Ennek mentén nagyon sokáig lehet eljutni, és nagyon nehéz lehet eldönteni, mikor kell abbahagyni.

Hihetetlenül precízen megírt könyv ez, érzésem szerint a lehető legnagyobb objektivitással megírt, értékítélettől mentes. És talán ez a legijesztőbb is benne, ahogy Capote megírta. Hidegvérrel.

5/4.5