Joanne Harris: Bársony és keserű mandula
Nem számítottam rá, és hopp! Egy novellagyűjteménnyel folytattam Joanne Harris könyveinek olvasását. Ez nekem mindig kellemes meglepetés, Örkény óta imádom a novellákat, és ahogy az írónő is írja a bevezetőben, nem könnyebb őket megírni, de mégis vannak történetek, amik nem regénybe, hanem novellákba kívánkoznak.
Mivel a történetek nagyon eltérőek hosszúságban, témában, és kicsit azért színvonalban is, egyesével írnék róluk pár gondolatot.
Faith és Hope vásárolni indulnak: nagyon erős kezdés. Mindenkinek a szívébe fog markolni, aki gondolkodott akár csak fél percet is azon, milyen lesz, ha öreg lesz.
A csúnya Nővér: itt kezdődött az az érzésem, hogy a Tükör és füst egy kistestvérét olvasom. Imádom, amikor klasszikus meseszereplőket gondolnak újra/tovább.
Gasztronomicon: bár Joanne Harris azzal kecsegtet, hogy most majd „összeér” bennünk a Csokoládé és a Szederbor írója, én ezt nem éreztem. Érdekes kis gondolatkezdemény arról, milyen ereje van a főzésnek mint alkímiának (nekem legalábbis ez volt a benyomásom), de szerintem többet érdemelt volna.
Bolondok aranya: imádtam az alapgondolatot. Hogy a történetek elfogynak. És akár tovább is gondolhatjuk, hogy ki lesz az arra érdemes, aki az utolsók egyikét megírja. Vajon tényleg méltó lesz erre a hatalmas kiváltságra?
A ’81-es osztály: boszorkányok osztálytalálkozója. Nekem ez pont nem volt annyira erős.
Szia, viszlát!: nagyon erős darab a mai világ sekélyességéről. Arról, hogy bármit celebizálni és bulvárosítani lehet, ami egy kicsit is érdekes. A halál pedig az.
Szabad szellem: ez egy olyan, amit szívesen megbeszélgetnék mással is. Kinek mi ez a szabad szellem? :) Egy kis rövid valamiről, ami körbejárja a világot, mindenkit és bárkit megtalál és előtte mindenki egyenlő.
Autodafé: találó szösszenet arról, hogy hogyan változunk át, ha kormány mögé ülünk. És hogy hogyan változik meg az ebből a szögből, ahogy másokat látunk. Egy átlagos hétköznap bárhol.
A néző: megint egy erős kezdés, amit kicsit eltékozoltak. A téma szintén a kedvenceim közül való: rettegésünk a pedofíliától és a gyerekeink megrontásától. Ami valós, ezt értem, de miközben azt hallom a villamoson, hogy régebben mennyivel kedvesebbek voltak az emberek, és a gyerekeket az ölükbe ültették, látom azt a rettegést is, amivel a szülők figyelik, ha valaki akár csak ránéz a gyermekükre.
Al és Christine bőrszerkói: ezt szerettem. Érdekes, hogy az ember hogyan tudja vakságban tartani magát. És hogy aztán mi nyitja fel a szemét :)
Az utolsó vonat Kutyafalvára: megint a téma, amiről imádok olvasni: az író és szereplői. Az élőnek tűnő kapcsolat közöttük.
A J-ZUS gén: hm hm. Kicsit túlságosan technofil. Nem jött át. Valami arról, hogy a jövőben majd betöltenek? letöltenek? használják az elménket?
Hely a nap alatt: szinten egy negatív disztópia, érdekes gondolat. Még érdekesebb az előszó hozzá. Tömören: a jövőben fizikai adottságaink alapján kategorizálnak bennünket, ami alapján a különböző minősítésű strandokra kaphatunk belépőt. És a strand itt sokkal több, mint egy egyszerű strand: maga az élet.
Uzsonna, madarakkal: nekem ez egy introvertált ember története, aki egy eseménysorozat végére egy kicsit nyit a külvilág felé. Szép.
Álom Tesco-kivitelben: a cím kissé megtévesztő, elenyésző szereplője a Tesco a novellának, és az Álom luxuskivitelben sem ennyire domináns. De a történet szép, és megint arra reflektál, hogy mik azok a találkozások, történések, amik kilökhetnek életed holtpontjáról.
Jöjjön be, Mr. Lowry, kihúzták a számát!: gondolkodtatok már azon, hogy a lottónyertesek vajon boldogabbak vagy boldogtalanabbak? Na Joanne Harris is.
Gandalfra várva: egy kis továbbgondolása az élő szerepjátékoknak. Egy kis csavarral.
Bárki lehet Nyalókalány!: az abszurd. És ijesztően közeli…jövő?
A kis hableány: játék a mesékkel. Imádom. Kicsit sajnáltam, hogy mégis muszáj volt szájbarágni a „megoldást”, és a vége is elsatnyult.
Hal: valószínűleg ez is kicsit olyan történet, ami mindenkinek kicsit mást fog mondani. Alapszitu: Melissa és Jack Nápolyban töltik a nászútjukat, de elég különböző fogalmaik vannak az élvezetekről. Ez a novella szólhat arról, hogy hogyan választunk ill. válasszunk párt, hogy érdemes-e az életet az elvárások szerint, de élvezetek nélkül élni, hogy mennyire könnyű félreérteni egymást, ha nem értjük a kontextust és arról is, hogy az érzéki élvezetek mennyire összekapcsolódnak.
Soha ne adj egy balfék vérszívónak…: egy kis játék, hogy hogyan élnek azok a vámpírok, akik nem csillámlóak, kecsesek és egy kastélyban várják a szexi felszolgálónőket, hogy önként adjanak friss vérükből.
Kölnivíz: érzékletes leírása annak, amivel mindenki tisztában van: hogy a viktoriánus kori, lenyűgöző ruhaköltemények és monumentális díszletek nem feltétlenül takartak hibátlanságot és tisztaságot.
Ha szeretitek a novellákat, a gondolatcsírákat és -kaleidoszkópokat, én mindenképpen ajánlom. A történetek rövidsége miatt ráadásul annak is kényelmesen olvasható és beosztható, aki egyébként nem tölt hosszú időt könyvekben rejtőzködve.
4/5