Stranger Things - 3. évad
Creator: Matt és Ross Duffer
Fsz: Winona Ryder, David Harbour, Gaten Matarazzo, Joe Keery, Sadie Sink.
Történelmi pillanat kis blogom életében: valaki KÉRT tőlem "kritikát", gondolatokat valamiről. Köszönöm! Itt is van:
Mivel az első két évadot már több, mint egy éve láttam (és pár napon belül daráltam le), így sajnos nem tudom őket olyan mélyre menően értékelni, hogy külön bejegyzést írjak, így most csak gyors felzárkóztatás:
Az első évadban megismertünk egy csapatnyi (négy) fiút, Willt, Mike-ot, Dustint és Lucast, akik gondtalan (kocka) életüket élik (a nyolcvanas években): Dungeons & Dragons-oznak, bicikliznek, játékterembe járnak. Egy este azonban Will eltűnik, és nem sokkal ezután feltűnik Tizenegy, a telepatikus képességekkel rendelkező, szökésben lévő, hasonló korú lány, akit Mike bújtat. Hawkins kis város, és feltűnően sok embernek vész nyoma. A Will után nyomozó emberek külön-külön felfedezik, hogy létezik egy, a miénkkel párhuzamos világ, a Tótágas (ritka jó magyar fordítás, elismerésem), melyben vérfagyasztó szörnyek leselkednek ránk - és amely átjárható.
A második évadban Will szerencsés visszatérése után természetesen nem sokáig lesznek idilli és békés pillanatok főszereplőink életében. Will újra a demogorgonok jelenlétét érzi, Tizenegyet nem hagyja nyugodni saját származása, és ráadásul új lakók érkeznek a városba - a testvérpár fiatalabb, lány tagja, Max felkelti a fiúk érdeklődését. Az évad végére sikerül a Tótágasba vezető átjárót végleg lezárni.
Itt vesszük fel a fonalat a harmadik évadban. A fiúk már kajla kamaszok, hármójukat leginkább a lányok érdeklik, Mike csak Tizeneggyel van elfoglalva, ami már "mostohaapját", Hopper seriffet is nagyon zavarja. Dustin egész nyáron tudóstáborban volt, melyről hazatérve azonnal az ott megépített antennáját állítja fel egy dombon, hogy kapcsolatba léphessen Suzie-val, állítólagos barátnőjével, azonban helyette egy kódolt orosz üzenetet hall. Meggyőződése, hogy kémeket leplez le, így barátja, Steve lelkére beszél, hogy nyomozzanak és legyenek igazi amerikai hősök. Ebbe csatlakozik be Robin, Steve munkatársa a plázában lévő fagylaltozóban. Dustin és Steve kapcsolata az egyik közönségkedvenc szál, természetesen Hopper mellett, aki most mint elfuserált Magnum issza végig a hétköznapokat, hogy emellett eleinte csak Tizenegyre és az ő kapcsolatára, valamint Will anyjára, Joyce-ra fókuszáljon.
A Byers család most sem lankad: Joyce a mágnesek miatt, Will pedig az előző két részben lévő kapcsolata miatt érzi úgy, hogy valami nincs rendben. Nem hiszik, hogy a Tótágas bezárult, és mindent megtesznek, hogy erről megbizonyosodjanak. Jonathan pedig mindeközben főnöki utasítás ellenére Nancy-vel együtt nyomozásba kezd, amikor egy lakossági bejelentés hatására arra lesznek figyelmesek, hogy a patkányok nagyon különösen viselkednek.
Ennél több poént már nem lőnék le, így is épp elég, hogy az első két évadot nagyjából muszáj volt, hogy ismertessem veletek annak érdekében, hogy eljuthassunk a harmadikig :) És hogy miben rejlik a sorozat hatalmas népszerűsége és varázsa?
1. Nosztalgiafaktor: na ez nagyon erős. A zenék, a hajak, az öltözékek, a sminkek, a hobbik, a (pop)kulturális kitekintések, de még az értékrend is.
2. (Gyerek)szereplők: imádom őket. Egytől egyik. Hitelesek, van köztük kémia. De ez nem csak a gyerekszereplőkre igaz: Joyce és Hopper is remek választás (Winona Ryder újra remek, David Harbour pedig a megérdemelt figyelmet kapja), de a korban a gyerekekhez közelebb álló, mégis felnőttebb réteg: Nancy, Steve és Jonathan, majd később Billy is zseniális. Szívük, lelkük van, félnek és hibáznak.
3. Demogorgonok (egyéb demo mindenfélék): remekül megálmodottak ezek a rémek, és bár mind a három évadban más-más megjelenési formában támadnak, képernyőn keresztül is rettentőek. Szerencsére azért nem uralják a sorozatot, megfelelő egyensúlyt teremtettek köztük és a feszültségteremtő felvezetés illetve a karakterek jellemének, majd később jellemfejlődésének hagyott idő között.
4. A már említett popkulturális utalások: én még kevés is vagyok hozzá, de rengeteg tetten érhető: a fiúk szellemirtóknak öltöznek be; a Vissza a jövőbe című filmet nézik; de ott vannak a zenék is.
+1: A hihetetlenül ötletes kampány, amit a Netflix a sorozat köré kerekített, már főleg a megjelenés után: láthatunk aerobic-gyakorlatokat a demogorgonok elleni harcra hangolva; kamureklámot a fagylaltozóból; csak szimpla színfalak mögötti táncolásokat és így tovább, végtelen mennyiségben
+2: A merchandising: gondoltátok volna, hogy a plüss demogorgonok cukik? Nem? Pedig de. Ha nem hiszed, keress rá! És persze a Pop/Funko is kijött a szokásos, nagyfejű figuráival, amik hihetetlen menők. De ezen kívül (Amerikában) kapható a Burgerben és a KFC-ben Upside Down (Tótágas) menü, és a H&M is kidobott kifejezetten Stranger Things kollekciót.
A harmadik évad nekem eddig a személyes kedvencem. Bár a Tótágas és a demók nagyobb szerepet töltöttek be az előző évadokban és ez pont hiányzik, mégis imádtam, hogy a kamaszságukkal még egy fokkal emberibbek lettek a fő karakterek, de a mellékszerepekben is több volt most számomra a hiteles, hétköznapi, átlagos. Imádtam, remélem, a negyedik évad és hoz majd még több Hoppert, Steve-et, Dustint!
Asszociációm: Ready Player One (könyv), Stephen King: IT (film)
5/5