Free Guy

Free Guy

Egy disney+-os kis vígjáték(-akció)filmet néztem, ami alapvetően azoknak szól (legalábbis sokkal jobban fog tetszeni), akik játszanak, játszottak számítógépes játékokkal. Nagyon sok kikacsintás, design vagy koreográfia lesz így sokkal érthetőbb, de annyi az ilyen easter egg, hogy szerintem több megtekintést igényel, és esetleg komoly utánajárást, hogy mindet megtaláljuk.

De azt hiszem, ettől függetlenül is értékelhető, sőt élvezhető film a Free Guy. A történet a következő: Guy boldog tudatlanságban éli mindennapjait, felkel, megnézi a híreket és ugyanabban az "egyenruhában" munkába megy: a bankba, amit a menő napszemüveges hősök óránként kirabolnak. Guy nem hős, nincs napszemüvege. Csak halványan motoszkál benne az érzés: az élet másról, többről is szólhat, és nagyon vágyik a szerelemre. Aztán amikor az utcán meglátja a dögös, napszemüveges MolotovLányt, első látásra beleszeret, felbátorodik és nos...szerez magának egy napszemüveget.

Nem kell sokat gondolkodni, hogy rájöjjünk és persze poént sem lövök le, amikor elárulom, hogy Guy-on keresztül az NPC-k, nemjátékos karakterek szemén keresztül látunk egy GTA-szerű világot, ahol a kezdő küldetésekben Phyllis macskáit kell megtalálni vagy a bankot, a helyi üzletet kirabolni, hogy minél több pénze/fegyvere/cucca legyen a játékosunknak. És amikor Guy felvesz egy napszemüveget, teljesen más szemmel: hős szemmel kezdi látni a világot. Azonban mivel ő a "születésétől" fogva a könnyen fogyó és azonnal feltámadó kaszt tagja volt, más szemmel lát, mint mi, játékosok. Nem gondolkodás nélküli öldökléssel, hanem "jósággal" szeretne szinteket lépni - hogy MolotovLány szóba álljon vele.

Eközben a való világban a Free City játék nagyon megy. Millie (Jodie Comert nem ismertem meg Az utolsó párbaj után) haragszik Keys-re (Joe Keery-t ki nem imádja a Stranger Things óta?!; magyar fordítása Klavi (!!!)), mert a saját játékötletüket és -kódjukat szerinte eladta a Free City-t fejlesztő Soonaminak, azon belül is Antwannek (Taika Waititi lubickol a szerepben), aki hatalmas pénzösszegekre és népszerűségre tett szert a játékkal. A lány annak áldozza életét, hogy egész nap a Free City általa lenézett világában kóborol, hogy megtalálja a nyomait a saját játékuknak, kódjuknak, ami állítólag ott van valahol - és aminek bizonyításával pert nyerhetne a Nagy Gonosz Cég ellen.

Innen már nagyjából kitalálható, merre megy a történet, de ahogy már többször mondtam: nincs baj a klisékkel, ha ügyesen használják őket. Itt pedig ez történik. Igazából nem is a történet a lényeg, az csak a mostani világba helyezi az eseményt, a színészek, elsősorban természetesen Ryan Reynolds örömjátéka ez a film, különböző játékokból, akár filmekből ismerős tárgyakkal, világokkal, utalásokkal, és még tucatnyi gamer utalással. Kicsit a Deadpool és a Lego movie keresztezésének érzem, az utóbbi korhatár-besorolásával. 

Van persze szánkba rágott mondanivaló is, és biztos vagyok benne, hogy mindannyian meg tudjátok tippelni a végét, de ha a színészek közül bármelyiket kedvelitek a négyből (és nem utáljátok látványosabban a többieket), vagy érdekel ez a világ, nézd meg mindenképp, szerintem minimum egy jól töltött estét nyersz vele.

5/4