Sophie Scholl – Aki szembeszállt Hitlerrel
Sophie Scholl - Die letzten Tage
Nagyon, nagyon ritka, hogy a második világháború eseményeit a németek szemszögéből mutassa be bármi. Ilyen szempontból ez a film sem végtelen bátor, hiszen ellenállókról szól, de azért mégis - egy kicsit talán jobban belelátunk a hitleri Németország hangulatába, hozzáállásába.
A filmben látott események 1943 február 17 és 22 között történnek. Abszolút in medias res kezd a film, nem magyarázza meg az egész ellenállást, bontja ki a méretét vagy ideológiáit - ezek később derülnek ki. A Fehér Rózsa mozgalom négy tagja szórólapokat sokszorosít és postáz, és a maradék rengeteggel nem tudják, mit kezdjenek. Hans Scholl kitalálja, hogy beviszi az egyetemre, amit a többiek elleneznek, mert egy másik megmozdulás után most kifejezetten magas a készültség, de Sophie, a húga is melléáll és másnap ketten akcióba lépnek. Azonban végül lebuknak, és kihallgatják, majd börtönbe zárják őket, hogy aztán a tárgyalásukra is villámgyorsan sor kerüljön.
A film jegyzőkönyveken, szemtanúk vallomásain alapul. A felépítése rendkívül érdekes, hiszen ismeretlenként látunk pár fiatalt Hitler-ellenes szórólapokat még csak nem is osztani, csak itt-ott elhagyni. Nem gondoljuk, hogy milyen gyorsan fajulhatnak el a dolgok. Az addig csak lázadó fiataloknak tűnő Sophie-t és némiképpen Hans-t a kihallgatásán keresztül, valamint a vallomásán ismerhetjük meg valamelyest (de ez inkább Sophie-ra igaz). Így tudhatjuk meg, hogy mennyire komolyan gondolja és hogyan lett belőle nemzetiszocialista fiatalból kemény, lázadó, felelősséget vállaló felnőtt.
Nekem nagyon tetszett benne, hogy érzelmekre tud hatni amellett, hogy beleláthatunk egy nemzet lélektanába is egy kicsit. Látjuk, milyen az, mikor a hitleri propagandagépezet szólamai szembetalálkoznak a kiábrándult, de ugyanakkor elszörnyedt és saját lábra állni akaró néppel. Bár kevés szereplőt mozgat, és elsősorban a főhős Sophie-ra koncentrál a forgatókönyv, képviselteti magát a megalkuvó, de más rendszerben gondolkodó, az elnyomó rezsim embere, aki viszont az érvekre meg-meginog, na meg persze az elvakult hívő is.
Talán annyit csinálnék másképp, hogy nagyobb hangsúlyt fektetnék Sophie múltjára, amennyiben valóban nemzetiszocialista érzelmű volt korábban is, akár csak a kihallgatás során jobban kifejtve, de lehet, hogy másnak így is eléggé átérezhető volt az elpártolás mögötti okok rendszere.
Mindenképpen ajánlom!
5/4*