Ken Liu: Az ​istenekkel nem lehet végezni

The Hidden Girl and Other Stories

Nagyon rég olvastam sci-fit, úgyhogy örültem, mikor végre kezembe került egy, főleg mert novelláskötet, ami külön plusz nálam. Ken Liutól még semmit nem olvastam, de szuper, hogy sikerült, abszolút megérte. Az egyes darabokról külön:

Szellemnapok: három idősíkon játszódok, a 18. századi Kínában, főszereplő dédunokája 20. század közepén és a távoli jövőben egy mutáns kislány. Egy tárgy köti őket össze, egy ősi kínai érme, ami mindenkinél kiköt. Ami még közös, az a múlthoz való ambivalens viszony.

A Maxwell-démon: második világháború alatt amerikai japánokat internálják. Amerikaiak ráveszik, hogy kémkedjen nekik. Ott beeszik egy katonai projektbe, ahol végül kiderült, azért kellett, mert halottlátók az ősei, és kiderül, ő is az. Rá kéne vennie a szellemeket, hogy molekulákat szortírozzanak, ez kvázi végtelen energiatermelő lenne. Kimenti őket Amerikába, hogy inkább csináljanak atombombát. Háború végén megölik, amerikai zászlóba bújik.

Az újjászületettek: földönkívüliek, a tawninok megszállták a Földet, ellenállókat kiirtották, majd elfelejtették a bűneiket és elfeledtették az emberekkel is. Az az elvük, hogy nem vagyunk egyek az emlékeinkkel és nem büntethetjük az összes bennük lakó személyiséget az egyik bűneiért, ezért bűn esetén kivágják azt a részt és újjászületünk. Főszereplő és tawnin párja ellenállók ellen nyomoz, de kiderül, hogy ő is az, próbálják fenntartani az öldöklések emlékét. Briliáns alapötlet gyenge befejezéssel.

Nyugodjék békében: a Ford családban az idősebbik lányt egy tömeglövöldözésben megölik. Családtagok beszámolóin keresztül olvassuk, hogy anyuka ezután belement, hogy a lánya "emlékével" hívják fel a figyelmet a problémára, de az internetes trollok teljesen kikészítik őket. Elvadulnak egymástól, ráadásul a meglévő emlékeik is beszennyeződnek. 

Bizánci empátia: két amerikai egyetemi évfolyamtárs. Egyik kínai, egy VR felvétel miatt a mianmari menekültekről tenni akar valamit értük. Létrehozza az Empátiumot, ahol kriptovalutával lehet igényeket támogatni, a közösség dönt titkos szavazással, ezzel kihagyja a szervezeteket. A másik Amerikában a Menekültek Határok Nélkül szervezet vezetője, úgy gondolja, racionálisan kell dönteni, geopolitikát figyelembe véve, ezért belépnek az Empátiumba, hogy a döntést irányíthassák. Empátia és racionalizmus csatája, racionalizmus vagy racionalitás? lehet valami teljesen racionális? hol az érzelmek helye?

Az istenek nem tűrik a béklyót: Maddie apja két éve meghalt, anyjával új helyre költöztek, ahol szekálják az osztálytársai, főleg virtuálisan. Egy nap egy ismeretlen csak emailekkel elkezd beszélgetni vele, és egymásnak ugrasztja a zaklatóit. Neki és anyjának kétsége sincs, hogy ez az elhunyt apa. Rendőrség nem foglalkozik velük, az anyja felhívja a volt főnököt. A net népe melléjük áll, majdnem csődbe viszik az apa volt cégét, így a főnök elmeséli, beszkennelték az apa idegrendszerét, hogy tovább dolgozhasson az algoritmusokon, de elszabadult. Apa: sok területen csinálják ezt, nincs egyedül, sokan még nem döntöttek, mi legyen az emberek sorsa. Felkészülnek a háborúra.

Akik maradtak: Szingularitásnak nevezett eseménytől kezdve feltöltik az agyi hálózatukat, először még drágán és csak a haldoklók, később már önkéntesen is (ezek meghalnak). Három generáció története középső generációs fiú szemén keresztül. Anyja azt vallja, élet értékét a halál adja, de apja akarata ellenére feltölteti, mikor haldoklik. Egy idő után a nővére is. Ő családot alapít, de persze élet egyre nehezebb. Végül a lánya is így dönt, és bál helyett a pasijával feltölteti magát, és el kell fogadnia a döntését.

Az igazi művészet: lány nagy rajongója a Szemafor filmstúdiónak. Gyerekkorában.hatalmas hatással volt rá előző filmjük, a Mezozoikum. Behívják állásinterjúra, ahol kiderül, hogy egy intelligens algoritmus készíti a filmeket a tesztközönség beható letapogatásával, ő is ezt a feladatot látná el.

Az istenekkel nem lehet végezni: Az istenek nem tűrik a béklyót szinte közvetlen folytatása. A virtualizált elmék egy része dühében el akarja törölni az emberiséget. Maddie apja szembeszáll, de véglet elpusztul. Nem értem, miért kellett kettévágni. Az Akik maradtak is ebben az univerzumban játszódik, csak később.

Teljesen máshol, hatalmas rénszarvascsordák: Szingularitás után. "Kislány", René anyja Sophia, aki igazi ős, 26 évesen töltötték fel. Elvállalja, hogy egy lakható bolygóval rendelkező bolygóra utazik egy robot tudataként, nem jön vissza. Elviszi a lányát egy búcsúkörútra, hogy megtapasztalja a három dimenziós világot.

Az istenek nem haltak meg hiába: Maddie és a Szingularitásban született húga, Köd története. Öröklét Társaság célját kutatják. Maddie probálja Ködnek a fizikai lét sajátosságait megmutatni. Végére eljutunk Adamig, az Akik maradtak elejére. Nem nagyon tetszett.

Emlékek anyámról: lány anyja halálos beteg, két éve van hátra, űrutazással akar hosszabb ideig életben maradni, hogy lássa őt felnőni. Négy látogatását olvashatjuk. Nagyon szép, bár nem tudom, miért pont a nyolcvan éves lányánál marad ott. Ha hosszabb lenne, tökéletes lehetne.

Üzenet az öbölből: negyvennyolc óra a massachusettsi remetével: Teljesen máshol... folytatása. Visszaállíthatjuk-e, amit elrontottunk, ha élőlények már alkalmazkodtak. Hogy lett ennek a virtuális lánynak teste? Itt kezdett túl sok lenni a téma nekem.

Szürke nyúl, bíbor kanca, szénfekete párduc: felüdülés a téma. Főszereplő egy olyan régióban él, ahol a szemétbányászat az egyetlen megélhetés. Vannak kiválasztottak, akik egy rituálé során felfedhetik a belső képességeiket, és ha jó, akkor a legmagasabb kasztokba léphetnek Ő szégyenben marad, pedig családja sokat áldozott erre. Testvére lelép, emiatt kilép a komfortzónából megkeresni, Kiderül, hogy a rendszer mélyen korrupt. Két másik "nem érdemes" alakváltóval megmentik de egy ilyen hős megöl mindenkit. Testvér irtóra kétdimenziós, kidolgozatlan. Ötlet jó, de elcsépelt hatás.

A rejtett lány: egy misztikus szerzetes elrabol egy lányt, hogy káoszt fenntartó bérgyilkost faragjon belőle. Mikor először kéne ölnie, habozik, úgy érzi, jó embert ölne meg, inkább anyafigura kiképzője ellen fordul. Túl rövidnek éreztem.

Hét születésnap: anya a világ "megmentése" miatt nem tud jelen lenni lánya születésnapjain. Egyre távolabbi születésnapok villannak fel, közben mindenki feltöltődik. Megint van az a kérdés, milyen állapotát lenne fair visszaállítani a bolygónak. Itt a válasz: minden bolygón másikat, lehetséges változatok is. Nem nagyon értettem, mit olvasok.

Az üzenet: űrrégész apa és lánya, akit nem ő nevelt, hanem az azóta halott anyja. Próbálnak egy régi letűnt romot megfejteni, mielőtt rekolonizálják. Lány elszökik, hogy megnézze, mi van a központban. Mire apa megtalálja, sugárfertőzött. Apa meghal, hogy lányát megmentse, "szeretet mellett dönt". Bár tetszett, az üzenete nem jött át, sőt ebben a formában inkább károsnak éreztem.

Metszés: valami szerzetesrend, aki kivágott szavakból raknak össze valamit. Ezt végképp nem értettem.

Összességében nagyon tetszett a kötet. Sokszor az agyamat is megdolgoztatta, bár nekem komoly hiányosságaim vannak a téma alapjait illetően. Tetszik az univerzumépítés ötlete, de volt, ahol nem értettem, miért kellett szétdarabolni a novellákat, lehet, hogy egy egybefüggőként hatásosabb lett volna (Az istenek...). Nagyon sok gondolat merül fel a technológiai fejlődést illetően, ez egyértelmű, de mélyebben ott húzódik az is, hogy mi teszi az embert, az egyént: az emlékek? a múltra való emlékezés? az érzelmek vagy az elme? a döntésképesség? És mi a felelősségünk, a teendőnk az általunk tönkretett világgal? Hogy tehetjük fenntarthatóvá? 

És még egy mondatnyi érdekesség: vajon miért emelte ki az eredeti cím A rejtett lány, a magyar cím pedig Az ​istenekkel nem lehet végezni novellát? :)

5/4