Fertőzés

Contagion

R: Steven Soderbergh

Fsz: Laurence Fishburne, Matt Damon, Kate Winslet, Jude Law, Marion Cotillard, Gwyneth Paltrow, Elliott Gould, Demetri Martin, Bryan Cranston.

Asszociációk: értelemszerűen a Vírus (film), Plague Inc (játék)

Egy jó történet és egy jó rendező sok jó és/vagy híres színészt tud megmozgatni, nincs ez másképp most sem. A téma pedig időről időre aktuálissá válik, hol egy sertésinfluenza, hol egy koronavírus bukkan elő és foglalkoztat minket (vagy akár tart rettegésben) rövidebb-hosszabb időre.

A film a lehető legnagyobb pontossággal igyekszik bemutatni, hogyan terjed el egy vírus világszerte és milyen lépéseket tehetnek és tesznek meg a különböző hatóságok, ezek mennyi időt vesznek igénybe és mit váltanak ki. Természetesen ahhoz, hogy ez látványos legyen, látványos ellenség is kell, így egy magas terjedési és halálozási rátával bíró "sosem láttunk még ekkora fenyegetést" járvány tör ki pillanatok alatt világszerte. Mindenki teszi a dolgát: akinek kell, meghal, a szakértők laborokban és terepen kutatnak, nyomoznak az X beteg után. A másik oldalt, a gyógyszeripar visszásságait lebuktatni kívánó blogos újságírót Jude Law képviseli (csak a protézisére tudtam koncentrálni). A hétköznapi ember pedig természetesen Matt Damon, ki más lehetne, akinek egész családja elvesztésekor előkerül a maradék gyereke, hogy legyen ki miatt túlélnie. Na meg persze miatta fogjuk magunkat közel érezni a sztorihoz, hiszen ő fog étel után kutatni a karanténban és átélni a káoszt első kézből.

Ez egy nagyon érdekes és ritkán feldolgozott szituáció (ha nem számítom ide a posztapokaliptikus filmeket, de azok már inkább sci-fik). A hátulütője az, hogy kicsit sokat akart markolni, sok oldalát megmutatni ennek az előrehaladott állapotnak, azonban így sok szál mélyebb nyom nélkül hullik ki a kezünkből. Sokkal többet adhatott volna Marion Cotillard WHO-t képviselő epidemiológusa, aki egy "váratlan" fordulatnak köszönhetően bevonódik és hosszabb időt tölt egy klaszterban. Téma lehetett volna (ahogy érintőlegesen volt is) a helyzetet anyagilag kihasználó gyógyszeripar vagy ellenoldal. Szintén csak felületesen került szóba az, hogy az emberek még akkor is emberek, ha közben tudósok (vagy más szerepet töltenek be az eseményekben): igenis szeretnénk tudni, hogy ha nappalunkat és éjszakánkat áldozzuk az emberek túléléséért, akkor a mi szeretteink vagy embereik az elsők lehetnek a sorban, akik ebből profitálnak. Emberi? Igen, az. Gyakran könnyebben vagyunk önzetlenek, ha magunkról van szó, mint ha egy különleges emberről. 

Mindent összevetve egy sok gondolatot felvető, nagyon érdekes filmet kap, aki a Fertőzést választja. Mondhatni három-négy filmet egy áráért :) De csak egyet kapsz készen, a többiért meg kell dolgozni.

5/4